Strona głównaRowery10 zasad ze szlaków enduro, które musisz znać

10 zasad ze szlaków enduro, które musisz znać

Planujesz aktywny weekend na rowerze w górach? Świetny pomysł! Na pewno sprawi Ci on dużo frajdy i naładuje potężną dawką adrenaliny. Pamiętaj tylko, że na specjalnie wytyczonych szlakach enduro panują pewne zasady, które musi znać każdy użytkownik tras. Poznaj je, aby właściwie przygotować się na rowerowy wypad i nie stwarzać zagrożenia dla innych.

1. Przygotuj się przed wyjazdem

Pogoda w górach bywa kapryśna. Pakując plecak na wycieczkę po trasach enduro, przygotuj się na każdą okoliczność. Zabierz więc napój, jedzenie i kurtkę przeciwdeszczową. Powinieneś mieć też przy sobie opatrunki, narzędzia do szybkiej naprawy roweru (klucze imbusowe, płaskie i wkrętaki) i naładowany telefon, którym wezwiesz pomoc w razie wypadku lub zabłądzenia.

2. Zadbaj o stan sprzętu

Jeśli planujesz wycieczkę po trasach enduro, przed wyprawą dokładnie sprawdź stan swojego sprzętu. Rower do zjazdów musi mieć sprawne oba hamulce i przynajmniej jeden (przedni) amortyzator. Opony natomiast powinny być wytrzymałe i przystosowane do wymagającego podłoża, pełnego kamieni i wystających korzeni. Lepiej unikaj czerwonych i czarnych szlaków na rowerze, którym jedziesz pierwszy raz – postaraj się najpierw wyczuć sprzęt, by z łatwością utrzymać nad nim kontrolę w każdej sytuacji.

3. Dobieraj trudność trasy do umiejętności

Zacznij od tras przygotowanych specjalnie dla początkujących i stopniowo przerzucaj się na trudniejsze ścieżki. Zapoznaj się dokładnie z przebiegiem szlaku i popytaj o wskazówki bardziej doświadczonych endurowców. Twój brak umiejętności może stanowić zagrożenie dla Ciebie i pozostałych uczestników tras.

4. Obserwuj komunikaty zarządców obiektu

Wszystkie trasy należące do kompleksu enduro otwarte są w określonych dniach i godzinach. Twoim obowiązkiem jest ich przestrzeganie, ponieważ poza nimi na ścieżkach mogą odbywać się prace konserwacyjne i porządkowe, które stanowią spore niebezpieczeństwo, nawet gdy doskonale znasz dany szlak.

Zarządcy obiektu mają prawo zamknąć go również w wyjątkowych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu użytkowników, czyli na przykład w przypadku planowanych prac leśnych w pobliżu tras lub w czasie niesprzyjających warunków pogodowych – burzy, silnych wiatrów czy obfitych opadów. Przed wyjściem na rower zawsze sprawdzaj najnowsze komunikaty i pod żadnym pozorem nie korzystaj z zamkniętych tras.

5. Szanuj pieszych

Gdy zjeżdżasz trasami, po których poruszają się również piesi turyści, zachowaj szczególną ostrożność. Będąc na rowerze, jesteś od nich szybszy i silniejszy, co nie daje Ci przewagi i nie zwalnia z kulturalnego zachowania. Nie zagradzaj im przejścia, nie wyprzedzaj z dużą prędkością i nie korzystaj z tras, które są przeznaczone tylko dla ruchu pieszego. Pamiętaj, żeby w niebezpiecznych sytuacjach ostrzec innych krzykiem lub dzwonkiem.

6. Noś kask i ochraniacze

Podczas zjazdów na ścieżkach enduro obowiązkiem jest używanie atestowanego kasku rowerowego, chroniącego głowę i twarz. Kolarstwo górskie wiąże się z ogromną prędkością i niespodziewanymi przeszkodami, dlatego powinieneś też zabezpieczyć pozostałe fragmenty ciała, zakładając zakładając specjalne długie rękawiczki oraz ochraniacze na kolana, łokcie i kręgosłup.

7. Zatrzymuj się tylko w miejscach do tego przeznaczonych

Jeśli zabraknie Ci sił i będziesz chciał zrobić sobie krótką przerwę, wybierz do tego miejsce oddalone od ścieżki o przynajmniej kilka metrów. Zatrzymywanie się na środku trasy może skończyć się tragicznie nie tylko dla Ciebie, ale także dla osób zjeżdżających za Tobą z dużą prędkością. Nawet gdy czekasz na resztę grupy na skrzyżowaniu, ustaw się tak, by nie zagradzać nikomu drogi.

8. Przestrzegaj kodeksu drogowego enduro

Podstawowe zasady kodeksu drogowego, którymi kierujesz się, jadąc samochodem, obowiązują również na ścieżkach enduro. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie zajeżdżać nikomu drogi, ani podczas jazdy, ani włączania się do ruchu. Przepuszczaj osoby poruszające się szybciej od Ciebie – nie psuj nikomu frajdy! Jeśli słyszysz, że ktoś jest za Tobą, nie wykonuj nagłego hamowania, bo może się to skończyć groźnym wypadkiem. Na koniec najważniejsze – na wszystkich ścieżkach enduro obowiązuje całkowity zakaz jazdy pod prąd!

9. Zachowuj się kulturalnie

Ścieżki enduro to część przyrody, dlatego nie zaśmiecaj terenu wokół nich i nie hałasuj, bo wystraszysz mieszkające w pobliżu zwierzęta. Na terenie obiektów zjazdowych obowiązuje kategoryczny zakaz picia alkoholu i zażywania środków odurzających, wprowadzania psów bez smyczy, palenia papierosów i rozniecania ognia. Gdy zauważysz osobę potrzebującą pomocy, podejdź do niej i zawiadom odpowiednie służby.

10. Respektuj regulamin obiektu

Ścieżki enduro stworzone są po to, by dać Ci możliwość spędzania czasu tak, jak lubisz. Ich przygotowanie zajmuje sporo czasu i nakładu finansowego, dlatego nie niszcz tras, modyfikując je pod siebie, ścinając zakręty czy rozjeżdżając objazdy. Takie zachowania przyspieszają konieczność ponownego remontu zdewastowanych odcinków i chwilowego zamknięcia. Dlatego szanuj pracę innych i nie psuj zabawy pozostałym użytkownikom, tym bardziej, że nie płacisz nic za korzystanie z trailowych ścieżek rowerowych.

Zjazdy rowerowe szlakami enduro to sport łączący dużą prędkość, adrenalinę i piękno naturalnej przyrody. Wymaga od kierowcy odpowiednich umiejętności, doświadczenia i niezwykłej koncentracji, ponieważ chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Przed wyjazdem w góry odpowiednio się przygotuj i spraw sobie najwyższej jakości sprzęt, komplet ochraniaczy oraz odzież, która sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych. Na blogu lulagoga.pl znajdziesz wszystkie przydatne informacje i wskazówki dotyczące enduro i rowerach górskich.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read