Strona głównaDietaBuraki - dlaczego poleca się je sportowcom?

Buraki – dlaczego poleca się je sportowcom?

Za smakiem buraka nie każdy przepada, powinniśmy się jednak przełamać i umieścić to warzywo w naszej codziennej diecie. Zwłaszcza jeżeli uprawiamy sport.

Burak – polski superfood

Burak to zdecydowanie niedoceniany warzywo. A szkoda, bo zawiera całe mnóstwo witamin i minerałów. Burak jest idealny dla osób, które chcą podnieść poziom czerwonych krwinek w organizmie. Pamiętajmy, żeby w takim przypadku spożywać buraka w towarzystwie witaminy C, która zwiększa przyswajalność żelaza. Warto także zwrócić uwagę na obecność w buraku związków takich jak betaniny i betainy. Wykazują one działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Sok z buraka – legalny i naturalny doping dla sportowców

Jeśli regularnie trenujemy jakiś sport, zwłaszcza sport wytrzymałościowy jak bieganie, kolarstwo czy pływanie, bez wątpienia powinniśmy zainteresować się wpływem soku z buraka na nasz organizm. A to z tego powodu, że buraki są świetnym źródłem azotanów, które poprawiają wydolność. Potwierdzają to przeróżne badania, które były przeprowadzane na kolarzach i biegaczach i w każdym przypadku uzyskiwali oni lepsze czasy, kiedy pili regularnie sok z buraka. Badania pokazują, że pijąc sok z buraka, potrzebujemy mniej tlenu, aby uzyskać taki sam rezultat czasowy. W kontekście sportu trzeba też wspomnieć o betainie, która wpływa na poprawę siły i mocy mięśni.

Buraki spożywane na surowo czy też w wersji gotowanej lub pieczonej również będą stanowiły znakomity dodatek diety sportowca, jednak okazuje się, że najlepszą formą spożycia jest właśnie sok. Wtedy korzystne dla zdrowia i formy substancje są przyswajane przez organizm najłatwiej i najszybciej. Warto więc codziennie sięgać po szklankę soku z buraka i samemu przekonać się o jego niezwykłych właściwościach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read