Strona głównaSprzęt sportowyCo lepsze hantle czy kettlebell?

Co lepsze hantle czy kettlebell?

W ćwiczeniach najważniejsze jest to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Często można natknąć się na przepychanki osób ćwiczących, na temat tego, jakiego przyrządu do ćwiczeń używać, i który daje lepsze efekty. Prawda jest tak, że każdy przyrząd może dawać bardzo dobre i zadowalające efekty, pod warunkiem, że używamy go z myślą o wyznaczonym przez nas celu. Zatem, co wybrać – hantle czy kettlebell?

Różnice widać gołym okiem. Wygląd hantli jest każdemu znany, są to niewielkie urządzenia z dwoma obciążeniami na końcach. Ich waga jest praktycznie nie skończona, najmniejsze mogą ważyć nawet 0,2 kg, najcięższe ponad 40 kg. To jest zdecydowanie ich największa zaleta. Środek ciężkości jest w nich ustawiony pośrodku rączki. Zakres możliwych ćwiczeń do wykonania jest stosunkowo niewielki. Odważniki kettlebells natomiast wyglądem przypominają spłaszczoną kulę armatnią, do której przytwierdzona jest rączka.

Odważniki kettlebells kontra hantle – podstawowe różnice

W ich budowie bardzo istotne jest to, by rączka nie zawierała żadnych wystających elementów, łączeń, czy czegokolwiek, co mogłoby wpłynąć na pewnych chwyt. Kettlebells mają środek ciężkości umieszczony w innym niż hantle miejscu, zatem ćwiczenia z nimi są dużo bardziej wymagające. Ponadto, także możliwości są znacznie większe, zwłaszcza wszechstronności. Dlatego dobór przyrządu do ćwiczenia powinien być podyktowany tym, czego oczekujemy po treningach.

Rozbudowa i „pompowanie” mięśni

Jeśli głównym celem ćwiczeń, jest to, by rozbudować mięśnie, zwłaszcza ramion i barków, to zdecydowanie hantle będą do tego idealne. Dają duże możliwości ćwiczenia poszczególnych, wybranych partii mięśni. Podczas wielu treningów z hantlami nie ma potrzeby angażowania większej ilości mięśni, ponad te, które właśnie są ćwiczone. Bardzo dobrze więc sprawdzą się w przypadku sportowców, np. kolarzy zawodowych, którzy jeżdżąc na rowerze, ćwiczą głównie dolne partie ciała. Hantle pomogą im zachować równowagę bez konieczności angażowania ud, czy pośladków.

Zestaw kettlebell dla rozwoju całego ciała

Ćwicząc z użyciem kettlebell, można być spokojnym o zbytnią rozbudowę mięśni, dlatego też przyrząd ten polubiły kobiety. Odważniki są idealne w ćwiczeniach całego ciała. Angażują wszystkie najważniejsze partie mięśni, wpływając na poprawę ogólnej kondycji. Kettle dają bardzo dużo możliwości, można z nimi wykonywać treningi z nastawieniem na ćwiczenia górnych partii mięśni bądź dolnych, jednak zawsze są to ćwiczenia całego ciała. Warto mieć zestaw kettlebell, ponieważ zwiększanie wagi i dokładanie sobie obciążenia, może przynieść sporo korzyści. Dodatkowo należy wspomnieć o istnieniu specyficznego typu odważnika, jakim jest kettlebell turniejowy. Różni się od tradycyjnego tym, że jego wygląd jest taki sam, niezależnie od producenta, a do tego również bez względu na wagę jego rozmiary są takie same.

Reasumując, trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, hantle, czy kettlebell, ponieważ są to dwa inne urządzenia, z którymi treningi przynoszą różne efekty. Dlatego nie warto zamykać się na nowości. Najlepsze efekty osiągnąć można poprzez łączenie obu przyrządów i szukanie ciekawych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read