Strona głównaPoradyJak biegać, żeby się nie przeziębić?

Jak biegać, żeby się nie przeziębić?

„Sport to zdrowie” – słyszymy często z ust wielu ludzi, którzy bardziej lub mniej są związani ze sportem. Rzeczywiście, uprawianie sportu ma zbawienny wpływ na nasze ciało, jednak warto do tego podchodzić umiejętnie i odpowiedzialnie. Czasem nieprawidłowe podejście może zakończyć się przykrą kontuzją lub chorobą, np. bieganie na zewnątrz podczas niesprzyjającej pogody. Co zrobić, żeby nie rezygnować z biegania nawet wtedy, gdy na dworze ziąb?

Bieganie na dworze – jak robić to bezpiecznie?

Swoje przygotowania do biegania rozpocznij od zastanowienia się nad tym, gdzie będzie Ci najwygodniej, a przede wszystkim najbezpieczniej dla Twoich stóp i stawów. Pamiętaj, że zbyt twarde podłoże do biegania może negatywnie wpływać na stawy i mocno je nadwyrężać. Nawet jeśli tego nie czujesz tuż po treningu, w dłuższej perspektywie może się to okazać niebezpieczne. Do biegania wybieraj podłoże naturalne, np. ścieżki w parku lub trawę. Jeśli masz dostęp do bieżni dla biegaczy, np. na okolicznych orlikach, również są one dobrym wyborem. Zwróć przy tym uwagę, jak wykonane są profesjonalne bieżnie – jest to materiał minimalnie plastyczny, delikatnie miękki. To właśnie dla bezpieczeństwa Twoich mięśni i stawów.

Drugim ważnym elementem jest odpowiedni strój. Warto korzystać z oddychających materiałów, które wchłaniają pot i dają Ci większy komfort podczas treningu. Oczywiście w stroju biegacza najważniejsze są buty. Nawet jeśli wygodnie biega Ci się w trampkach, warto zainwestować w dobre obuwie sportowe. Ma odpowiednią podeszwę, jest dobrze wyprofilowane i – czego na początku swojej drogi biegacza być może nie czujesz – wpływa na postawę całego Twojego ciała. Z pewnością Twoje kolana, biodra i kręgosłup będą Ci wdzięczne, jeśli będziesz biegać w dobrych butach.

Bieganie jesienią i zimą – czy można?

Część osób rezygnuje z biegania w chłodnych miesiącach, ponieważ obawia się o swoje zdrowie. Czasem bieganie na mrozie nie przynosi również oczekiwanej satysfakcji, bo poza walką z własnymi słabościami i wysiłkiem fizycznym jest również walka z zimnem. Na szczęście są sposoby, żeby skutecznie zminimalizować wpływ temperatury na jakość treningu. A warto podkreślić, że bieganie w niskiej temperaturze jest tak samo efektywne i zdrowe jak wtedy, gdy na dworze jest ciepło. Dlatego nie musisz przerywać treningów jesienią i zimą!

Jak biegać, żeby się nie przeziębić? O tym koniecznie pamiętaj!

Zanim zaczniesz trening w chłodny dzień, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim nie biegaj z infekcją, nawet taką, która dopiero się zaczyna. Jeśli czujesz pobolewanie gardła albo rozpoczynający się katar, odpocznij i zostań w domu. Nawet najlepiej przygotowany organizm może nabawić się naprawdę nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości, jeśli o niego nie zadbamy. A poza tym:

  1. Chroń najbardziej narażone części ciała. Chodzi oczywiście o głowę i ręce. W zimne dni zawsze zakładaj czapkę i rękawiczki. Postaw na odzież do biegania, bo wyprodukowano ją z materiałów, które nie tylko będą ogrzewać newralgiczne miejsca, ale również nie pomniejszą komfortu treningowego. Dobra czapka dla biegacza to podstawa!
  2. Ubieraj się „na cebulkę”. Krótki rękaw i gruba zimowa kurtka to niezbyt dobry pomysł. Najlepiej zabezpieczysz swoje ciało, jeśli postawisz na kilka lżejszych warstw. Warto przy tym wykorzystywać głównie sportową, przeznaczoną do tego odzież, ponieważ bardzo dobrze izoluje zimno i sprawnie odprowadza parujący pot na zewnątrz.
  3. Wybieraj ubrania zależnie od pory roku. Na zimę możesz wybrać bieliznę termoaktywną, która doskonale ochroni Cię przed zimnem, a przy tym będzie bardzo wygodna i lekka podczas treningu. Korzystają z niej osoby uprawiające sport nawet w bardzo surowych pogodowo warunkach, to świetna rekomendacja.
  4. Staraj się nie wychładzać organizmu. Fundowanie swojemu ciału temperaturowej huśtawki to niestety najgorsze, co możesz zrobić. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz dalej biec, bo np. stoisz na przejściu dla pieszych w oczekiwaniu na zielone światło, staraj się wciąż ruszać. Dzięki temu nie wychłodzisz się i nie narazisz na przeziębienie. Pamiętaj również, że po treningu możesz mieć złudne wrażenie, że jest Ci gorąco, a przez to ściągasz z siebie część odzieży sportowej. To niestety również prosta droga do przeziębienia. Zrób to dopiero po przyjściu do domu.

Nie czekaj na wiosnę!

Biegaj z radością na dworze, nawet zimą. Pamiętaj jednak o odpowiednim przygotowaniu i ubieraniu się tak, by nie narazić się na utratę zdrowia. Po zakończonym treningu możesz swobodnie rozciągnąć się w domu, by nie robić tego w niesprzyjających warunkach, w nieco wilgotnej w dodatku odzieży. Stosując się do tych wskazówek, przebiegniesz przez sezon zimowy bez żadnego przeziębienia! A jeśli potrzebujesz odzieży sportowej lub akcesoriów do biegania, zajrzyj na fitanu.com/pl i uzupełnij swoją sportową garderobę!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read