Strona głównaRoweryJak przygotować rower górski do sezonu?

Jak przygotować rower górski do sezonu?

Coraz więcej osób jeździ na rowerze. Wszak to rozrywka i sport w jednym. Najczęściej wybieranymi rowerami są, jak można się domyślić, rowery górskie. Jeszcze do niedawna kojarzyły się głównie z prezentami dla małych „komunistów”, tak obecnie cieszą się popularnością wśród cyklistów. Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami, zatem to czas najwyższy wyciągnąć rower z piwnicy i przygotować go do jazdy.

Mycie, czyszczenie, szorowanie

Choć coraz więcej osób jeździ na rowerze całorocznie, to nadal w przewadze są osoby jeżdżące tylko w sezonie wiosenno-letnim. Dlatego po zimie należy odpowiednio przygotować rower. O ile twój rower „zimował” w ciepłym miejscu, a po ostatniej jeździe go oczyściłeś, to mycie zajmie ci tylko chwilę. Gorzej, gdy twój rower posiada jeszcze ślady starego błota, wtedy mycie może potrwać długo. Zatem najlepiej myć rower pod bieżącą wodą. Warto tutaj skorzystać ze szlauchu, czy węża ogrodowego. Zatem polewaj rower wodą przez kilka minut, następnie dokładnie go wyczyść używając do tego szmatki i szczotki. Do usuwania zabrudzeń możesz kupić specjalne środki przeznaczone do rowerów górskich, albo też umyć go ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. O ile umycie ramy do trudnych nie należy, tak mały problem może pojawić się z umyciem drobnych detali, czy też dostaniem się w trudno dostępne miejsca. Dlatego warto tutaj zakupić specjalne szczotki, które są odpowiednio wyprofilowane. Dobrym wyborem jest szczotka do czyszczenia napędu, bądź też szprych.

Koniecznie sprawdź łańcuch

Bardzo ważne jest też sprawdzenie łańcucha, czy nadaje się on do jazdy. Najlepiej użyć do tego specjalnego pomiaru, dzięki któremu sprawdzimy czy przypadkiem nie trzeba go wymienić. Przy czym warto pamiętać, że konieczność wymiany łańcucha w rowerach górskich jest zazwyczaj po przejechaniu od 1.500 do 3.000 km. Jeżeli sprawdziliśmy łańcuch i nadaje się on do jazdy, możemy przejść do jego mycia. Tutaj sprawdzi się szmatka nasączona benzyną ekstrakcyjną. Podczas mycia koniecznie należy trzymać łańcuch i kręcić pedałami do tyłu. Można również ściągnąć łańcuch i umieścić go w słoiku, następnie wlać tam rozpuszczalnik. Po wyczyszczeniu łańcucha trzeba też wyczyścić tylne zębatki. Do tego celu najlepiej użyć szczotki z długim włosiem.

Smarowanie roweru jest ważne

Wbrew pozorom to jeszcze nie koniec brudnej pracy. Należy przejść do smarowania roweru. Do tego celu najlepiej sprawdzi się specjalny olej rowerowy. Nie warto stosować żadnych olejów typu słonecznikowy, czy rzepakowy, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Tą czynność najlepiej przeprowadzić w etapach. Otóż na poszczególne części koniecznie należy nanieść kilka kropel oleju i poczekać parę minut, następnie całość przetrzeć suchą szmatką. Po ukończeniu tej pracy można przejść do „smarowania” następnych części takich jak hamulce, czy przerzutki. Warto też nałożyć smar na gwinty.

Bezpieczeństwo to podstawa

Gdy już rower jest umyty i nasmarowany to koniecznie należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Jest to niezwykle ważne, gdyż wpływa na bezpieczeństwo, a jednocześnie mało napompowana opona zdecydowanie szybciej się zużywa, czy niszczy. Oczywiście pompować nie należy na oko. Warto stosować specjalne pompki z manometrem. Teraz pozostaje już przejść do sprawdzenia, czy podzespoły odpowiednio pracują. Zatem należy sprawdzić stan klocków hamulcowych, jeżeli się nie nadają do dalszej jazdy to oczywiście konieczna jest ich wymiana. Warto też sprawdzić centrowanie kół. Jest to proste. Otóż wystarczy zobaczyć, czy koła kręcą się prosto oraz czy obręcze są proste. Na samym końcu konieczne jest dokręcenie wszystkich śrub i wyeliminowanie luzów. Również kontrola oświetlenia jest bardzo ważna, gdyż oświetlenie jest wymagane przez prawo, a nie przestrzeganie go może wiązać się z otrzymaniem mandatu. Światło z przodu powinno być białe lub żółte, z kolei z tyłu czerwone.

Odpowiednie przygotowanie swojego „górala” może być czasochłonne i można skorzystać z oferty WygodnyRower.pl. Tym bardziej, że jazda rowerem górskim po Warszawie to czysta przyjemność, zważywszy, że to także stolica ścieżek rowerowych. Warto również jeździć rowerem górskim do pracy, dzięki temu przykładamy kolejną małą cegiełkę do ochrony środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read