Strona głównaĆwiczeniaJaką matę do ćwiczeń wybrać?

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Wybierając się na siłownie poćwiczyć zakładamy, że będziemy korzystać z mat dostępnych na miejscu. Gdy złapiemy bakcyla sportowego i zechcemy regularnie uczęszczać na zajęcia np. jogi czy pilates, warto zaopatrzyć się we własną matę. Jaką matę do ćwiczeń wybrać? Należy wziąć pod uwagę kilka parametrów.

Grubość, długość i szerokość

Dla osób szczupłych polecane są maty grubsze, powyżej 3,5 cm. Niweluje to odczuwanie bólu kości i stawów przy ćwiczeniach na leżąco. Grubsza mata pozwala także lepiej utrzymać równowagę przy wykonywaniu ćwiczeń w pozycji stojącej. Lepiej izolują od temperatury podłoża. Najgrubsze maty mają nawet 6 mm.

Mata powinna być o kilkanaście cm dłuższa od naszego wzrostu. Standardowe maty mają wymiary 183-185×60 cm. Taką można polecić osobom o średnim wzroście ok. 170 cm. Dla osób wysokich dostępne są na rynku maty o długości nawet do 220 cm i szerokości 80 cm.

Materiał

Na rynku dostępne są maty wykonane z

  • kauczuku – w 100% naturalne, ekologiczne. Dobrze absorbują wilgoć (również pot) zapewniając odpowiednią przyczepność – wskazane dla osób z potliwością stóp i dłoni. Niestety są drogie, dosyć ciężkie i specyficznie pachną (zapach z czasem znika)
  • PCV – najtańsze i najbardziej wytrzymałe, odporne na duże obciążenia. Mogą zawierać w swoim składzie domieszki lateksu. Niestety, nie są ekologiczne.
  • TPE – alternatywa dla mat z kauczuku i PCV. Wykonane z tworzywa o dużej grubości i lekkości. Są mniej wytrzymałe niż pozostałe maty, ale bardzo plastyczne. Polecane dla alergików. W pełni biodegradowalne.
  • maty ręcznikowe i koce – kolejne alternatywy dla mat z PCV i kauczuku. Wykonane z bawełny doskonale wchłaniają pot. Należy jednak pamiętać aby były podklejone antypoślizgowym materiałem

Faktura

Najlepsze są maty dwustronne, z wytłoczonym wzorem, który zwiększa przyczepność maty do podłoża i warunkuje nasze bezpieczeństwo. Można też znaleźć modele z narysowaną linią biegnącą wzdłuż przez środek maty, która ułatwia nam kontrolę nad położeniem ciała przy ćwiczeniach.

Pokrowiec

Warto pomyśleć również o zakupie pokrowca na matę, który umożliwi nam swobodny jej transport a także zabezpieczy ją przed brudem i kurzem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read