Strona głównaSprzęt sportowyPrawidłowy montaż piłkochwytów

Prawidłowy montaż piłkochwytów

Piłkochwyty montowane są w różnorodnych obiektach sportowych – ciężko wyobrazić sobie bez nich komfortową oraz bezpieczną rozgrywkę sportową. Występują one w wielu wariantach, dzięki czemu znalezienie czegoś odpowiedniego nie stanowi najmniejszego wyzwania. Oczywiście ważne jest to, aby siatka była wystarczająco trwała oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest również gęstość oczek. Jednak nawet najlepiej dobrane piłkochwyty nie spełnią swojego zadania, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Warto więc przeczytać poniższe wskazówki.

Jak montować piłkochwyty?

Montaż piłkochwytów nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W zdecydowanej większości przypadków do zestawu dołączane są niezbędne akcesoria, a więc nie ma konieczności ich zakupu na własną rękę. Z pewnością warto jest postawić na siatki wykonane z polipropylenu, czy też polietylenu. Są to materiały, które posiadają doskonałe parametry użytkowe. Wyróżniają się one niską wagą, co ułatwia montaż oraz demontaż. Wysoka trwałość sprawia, że nie trzeba obawiać się o przypadkowe zniszczenie siatki. Nawet osoby, które nie posiadają doświadczenia mogą sprawnie i niekłopotliwie dokonać montażu. Siatka powinna zostać umieszczona na stalowych lub aluminiowych słupach. Istotne jest to, aby były one w pełni odporne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, czy też procesy korozyjne. Muszą również zapewnić maksymalną stabilność.

Piłkochwyty montaż – do jakich zasad się stosować?

Montaż piłkochwytów wymaga sporej dokładności. Dość łatwo można popełnić błąd, który obniży trwałość konstrukcji lub sprawi, że nie będzie ona bezpieczna w użytkowaniu. Pamiętajmy również o tym, że siatka, która złoży się w najmniej spodziewanym momencie, może również stanowić zagrożenie dla otoczenia. Dlatego przy montowaniu piłkochwytów należy stosować się do poniższych zaleceń.

  1. Optymalna odległość od ogrodzenia – piłkochwyty znajdujące się na zewnątrz nie mogą znajdować się zbyt blisko ogrodzenia, nie powinny być też mocowane bezpośrednio do ogrodzenia. Jest to powszechnie spotykany błąd, który prowadzi do zniszczenia siatki.
  2. Stosowanie zastrzałów wzmacniających słupy – dzięki nim system utrzymuje pożądaną stabilność, a tym samym nie złoży się w trakcie eksploatacji. Najlepiej zastosować stalowe zastrzały, które są odporne na warunki atmosferyczne. Powinny one być rozmieszczone na skrajnych polach piłkochwytu.
  3. Odpowiedni system słupów – powinny one znajdować się w tulejach znajdujących się w stopach betonowych. Oprócz tego zaleca się zachowanie metrowej odległości od ogrodzenia. Trzeba pamiętać, że niewłaściwie zamontowane piłkochwyty mogą sprawić, że piłki nie będą zatrzymywane, a odbijane, co zmniejsza poziom ergonomii obiektu sportowego.
  4. Wysokie naprężenie siatki oraz linki stalowej – dzięki temu będzie ona mniej podatna na odkształcenia, a dodatkowo nie utraci swojej funkcjonalności. Jest to podstawą do tego, aby piłki były skutecznie zatrzymywane. Należy uzyskać wzór wskazany przez producenta.
  5. Właściwy rozstaw słupów – najlepiej, aby znajdowały się one w odległości 3-6 m od siebie. Wszystko zależy od wielkości obiektu. Warto pamiętać, że zbyt szeroko rozstawione słupy sprawiają, że konstrukcja nie jest stabilna i może złożyć się w niemal każdym momencie.
  6. Wymiary siatki – wiele osób zapomina, że jest to podstawą do tego, aby piłkochwyty spełniały swoją rolę. Właśnie dlatego przed zakupem należy dokonać rzetelnych pomiarów.

Wybór najlepszych jakościowo piłkochwytów to podstawa to tego, by zapewnić zawodnikom i kibicom bezpieczeństwo. Dodatkowo takie piłkochwyty są bardziej trwałe i wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne. Jeśli mamy obawy, że nie będziemy umieli samodzielnie zamontować piłkochwytów, to w takiej sytuacji zawsze można skorzystać z profesjonalnej pomocy ekipy montującej, zwłaszcza przy wyższych konstrukcjach. Takie usługi dostępne są w profesjonalnych sklepach oferujących piłkochwyty na boiska, ze swojej strony polecamy Sport Transfer, gdzie można kupić wysokiej jakości piłkochwyty na boiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read