Strona głównaĆwiczeniaCo dają ćwiczenia aerial joga?

Co dają ćwiczenia aerial joga?

Treningi aerial joga wyglądają zachwycająco – co do tego nie ma wątpliwości. Ale jakie dają korzyści? Okazuje się, że jest ich wiele: od wielowymiarowego rozwoju ciała, po obniżenie poziomu stresu. Czy taka forma aktywności jest dla każdego?

Czym są ćwiczenia aerial joga?

Jak wskazuje nazwa, takie ćwiczenia są kombinacją jogi i akrobatyki. Natomiast elementem charakterystycznym aerial joga (i zarazem niezbędnym) jest hamak do jogi. Podwieszony do sufitu służy jako pomoc i narzędzie do wykonywania póz w powietrzu. Ćwiczenia te nazywa się zresztą jogą zero-gravity czy anti-gravity. Zasadnicza różnica między aerial jogą a zwykłą jogą polega więc na tym, że asany wykonywane są na hamaku, w powietrzu.

Forma takiego treningu oraz jego intensywność zależą od preferencji prowadzącego. Przykładowo, jeden jogin może skupić się tylko na praktyce asan, podczas gdy drugi urozmaici te pozycje pilatesem. Aerial joga nie ma zatem jednej właściwej formy – może łączyć elementy różnych sportów i ćwiczeń, m.in. fitnessu, tańca, stretchingu czy pilatesu.

Korzyści aerial joga

Z boku ćwiczenia aerial joga mogą przypominać walkę z grawitacją, ale dla ćwiczących są przede wszystkim formą aktywności, która przynosi wiele korzyści.

  • Całościowe wzmocnienie ciała – podczas ćwiczeń aerial joga pracują wszystkie mięśnie, zwłaszcza głębokie. Jest to zatem kompleksowy trening, który dodatkowo nie obciąża stawów (dzięki hamakowi).
  • Zwiększona elastyczność – dużą część praktyki aerial joga stanowią pozy rozciągające. Dzięki hamakowi można je znacząco pogłębić, zwiększając w ten sposób elastyczność i mobilność całego ciała.
  • Poprawa krążenia krwi – dzięki aktywizacji różnych zakresów i potencjale pozycji antygrawitacyjnych (odwróconych) aerial joga działa zbawiennie na układ krążenia. Pobudza go, wspomaga pracę mięśnia sercowego.
  • Poprawa równowagi – pozycje na hamaku wymagają stabilności. Regularna praktyka aerial jogi poprawia więc równowagę i uczy aktywizacji mięśni głębokich.
  • Wyciszenie – tak samo jak podczas zwykłej praktyki, tak i w aerial jodze ważnym elementem jest wyciszenie się, skupienie się na swoim ciele. Pomaga to w walce ze stresem i poprawia nastrój.
  • Dobra zabawa – ćwiczenia na hamaku są efektywne, ale są też po prostu dobrą zabawą. Potwierdzają to wszyscy: najmłodsi, którym służy hamak dla dzieci, doświadczeni sportowcy aerial dance, starsze osoby szukające sposobu na aktywizację czy wieloletni jogini.

Kto powinien zacząć przygodę z aerial jogą?

Każdy, kto czuje taką potrzebę! Dzięki hamakowi próg “wejścia w tę dyscyplinę” jest niski, ale jednocześnie jest to sport bardzo rozwijający. Aerial joga nie obciąża stawów, a mimo to umożliwia wielowymiarową pracę z całym ciałem i to na różnych poziomach. Są to więc ćwiczenia doskonałe zarówno dla osób prowadzących siedzący tryb życia, jak i osób trenujących regularnie. Pierwsi pokochają je m.in. za ulgę dla kręgosłupa i redukcję napięć, drudzy za możliwość rozciągnięcia mięśni po intensywnych treningach. Brzmi świetnie? W takim razie sprawdź koniecznie Flying Rose – sklep, w którym znajdziesz wszystko niezbędne do ćwiczeń aerial jogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read